Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak duże znaczenie mają magnesy w naszym codziennym życiu. Wykorzystywane jako elementy wielu mechanizmów i sprzętów ułatwiają codzienne życie, a także produkcję przemysłową. Nie każdy wie też, jak tak naprawdę działa magnes i czemu zawdzięcza zdolność przyciągania metali. Przeczytaj, jeśli chcesz się dowiedzieć!
Czym jest magnes?
Magnes to ciało wytwarzające wokół siebie pole magnetyczne, czyli generujące siły, które oddziałują na poruszające się ładunki elektryczne. Wyróżnia się magnesy trwałe (twarde) o trwałych właściwościach magnetycznych oraz tzw. magnesy miękkie, które nie zachowują nabytych właściwości magnetycznych. Każdy magnes ma dwa bieguny – tzw. północny i południowy. Różnoimienne bieguny się przyciągają, a identyczne odpychają, co umożliwia wykorzystanie magnesów na różne sposoby. Magnesy przyciągają też elementy metalowe, wykonane np. z żelaza, stali, kobaltu czy niklu. W chwili, w której metal jest przyciągany, znajdujące się w nim elementarne momenty magnetyczne pod wpływem zewnętrznego pola obracają się w taki sposób, by były skierowane zgodnie ze zwrotem indukcji zewnętrznego pola magnetycznego.
Magnesy nie reagują z tzw. metalami kolorowymi (nieżelaznymi) i szlachetnymi. Oznacza to, że nie przyciągają m.in.:
- miedzi,
- cynku,
- aluminium,
- ołowiu,
- mosiądzu,
- brązu,
- cyny,
- srebra,
- złota,
Jak wytwarza się magnes?
Magnesy mogą być wykonywane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są magnesy ferrytowe wytwarzane z ferrytu baru (BaFe12O19) lub ferrytu strontu (SrFe12O19). Wytwarza się metodą „na sucho”, sprasowując, a następnie poddając działaniu pola magnetycznego lub „na mokro”, sprasowując w formie w polu magnetycznym. Druga metoda skutkuje uzyskaniem większej siły przyciągania.
Znacznie silniejsze są jednak magnesy neodymowe wytwarzane z połączenia żelaza, boru oraz neodymu (Nd2Fe14B). W tym przypadku sproszkowane pierwiastki są prasowane w polu magnetycznym w wysokiej temperaturze.
Niezależnie od typu i sposobu produkcji magnesu, na jego właściwości mogą mieć wpływ czynniki zewnętrzne – np. działanie innych pól magnetycznych czy wysoka temperatura. Mogą ulec rozmagnesowaniu lub ponownemu namagnesowaniu, jeśli znajdą się w zasięgu oddziaływania odpowiednio silnego pola magnetycznego.