Różnice między magnesem neodymowym a ferrytowym

Różnice między magnesem neodymowym a ferrytowym

Magnesy mają wiele różnych zastosowań w przemyśle. Dotyczy to przede wszystkim magnesów neodymowych oraz ferrytowych. Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, na czym polega różnica między obydwoma rodzajami urządzeń magnetycznych. Warto zatem dowiedzieć się więcej na ten temat. Dzięki temu będziesz wiedział, który typ magnesu najlepiej sprawdza się w określonych okolicznościach.

Magnesy neodymowe

Magnesy neodymowe produkowane są z neodymu zmieszanego w odpowiednich proporcjach z borem oraz żelazem. Przy ich produkcji wykorzystuje się metodę metalurgii proszków. W ramach procesu produkcyjnego najpierw wykonuje się prasowanie materiału w ekstremalnie wysokiej temperaturze, a następnie poddaje się je procesom wyżarzania w piecu próżniowym lub atmosferze ochronnej. Magnesy neodymowe mają bardzo dużą siłę przyciągania, do czego przyczynia się wytwarzane przez nie bardzo mocne pole magnetyczne. Wyróżniają się one dużą przyczepnością. Z uwagi na to, że magnesy neodymowe wykazują dużą aktywność fizyczną, muszą one być pokryte specjalną powłoką wykonaną z niklu, cynku lub fosforanów.

Magnesy ferrytowe

Do produkcji magnesów ferrytowych wykorzystuje się ferryt, czyli niemetaliczny materiał ceramiczny. To odporne chemicznie tworzywo, które:

  • nie jest podatne na korozję ani pękanie,
  • wyróżnia się dużą wytrzymałością mechaniczną,
  • przeznaczone jest do użytku w temperaturze od -40 do 250 stopni C (powyżej tej wartości traci swoje zdolności magnetyczne).

Ze względu na to, że ferryt ma mniejszą siłę przyciągania niż neodym, jego ciemnoszarej powierzchni nie powleka się żadnymi dodatkowymi warstwami. To sprawia, że nie nadaje się raczej do tworzenia elementów dekoracyjnych.

Magnesy neodymowe czy ferrytowe?

Oba rodzaje magnesów mają swoje zalety i wady. Ferryt w porównaniu do magnesów neodymowych charakteryzuje się mniejszą siłą przyciągania, może się też rozmagnesować, jeśli znajdzie się w polu magnetycznym neodymu. Jest jednak odporniejszy na pękanie i korozję, a swoje właściwości magnetyczne traci w wyższej temperaturze niż neodym. Lepiej nadaje się też do użytkowania w obecności osób mających np. rozrusznik serca lub aparaty słuchowe. W mniejszym stopniu zakłóca bowiem ich działanie.

Z kolei magnesy neodymowe mają bardzo dużą siłę przyciągania. Wymagają stosowania dodatkowej powłoki ochronnej. Dzięki temu dobrze sprawdzają się jako elementy dekoracyjne. Warto mieć świadomość, że neodym jest droższy niż ferryt, co przekłada się również na cenę obu rodzajów magnesów.