Rodzaje magnesów i ich właściwości

Rodzaje magnesów i ich właściwości

Magnes to ciało lub urządzenie wytwarzające stałe pole magnetyczne, w którym siły oddziałują na poruszające się ładunki elektryczne, a także ciała posiadające moment magnetyczny niezależnie od ich ruchu.

W zależności od rodzaju magnesu jego właściwości oraz sposób, w jaki oddziałuje na ładunki elektryczne oraz ciała mające moment magnetyczny różnią się.

Magnes trwały i typy magnesów trwałych

Magnes trwały jest ciałem wykonanym z materiału ferromagnetycznego o właściwościach magnetycznie twardych. Co to oznacza? O właściwościach magnetycznych twardych mówimy wówczas, gdy wartość natężenia koercji HC jest powyżej 10 kA/m. Ciało posiadające takie właściwości wytwarza w otaczającej je przestrzeni stałe pole magnetyczne.

Właściwości magnesów opisujemy używając umownego pojęcia – bieguna magnetycznego. Biegun magnetyczny to punkt, w którym skupiają się linie wytwarzanego przez magnes pola. W momencie, kiedy magnes podzielimy na dwie części uzyskujemy dwa dwubiegunowe magnesy, a w wyniku dalszego podziału na jeszcze mniejsze części uzyskujemy magnes elementarny.

Magnesy trwałe dzieli się na kilka rodzajów. Wyróżnić możemy m.in.:

  • samarowo-kobaltowe będące związkiem samaru i kobaltu,
  • neodymowe spiekane i wiązane,
  • ferrytowe,
  • plastyczne będące magnesami niemetalicznymi zbudowanymi z polimerów zawierających nikiel,
  • magnesy alnico wykonane ze związków glinu, niklu i kobaltu.

Magnesy neodymowe

Ze względu na swoje właściwości bardzo dużą popularnością cieszą się magnesy neodymowe. Magnesy neodymowe powstają z połączenia neodymu, żelaza i boru. Produkuje się je metodami metalurgii proszków. Technika ta polega na prasowaniu sproszkowanych komponentów w polu magnetycznym w podwyższonej temperaturze.

Magnesy neodymowe wytwarzają bardzo silne pole magnetyczne, co przekłada się na bardzo dużą siłę przyciągania. Wykorzystuje się je m.in. w konstrukcjach silników i prądnic, urządzeniach elektronicznych, urządzeniach nagłaśniających, zabawkach, a także do produkcji uchwytów magnetycznych. Są to tak zwane magnesy przemysłowe.