Produkcja magnesów neodymowych

Produkcja magnesów neodymowych

Magnes neodymowy to przykład magnesu trwałego wytwarzany z połączenia neodymu, żelaza i boru. Popularne neodymu produkuje się metodami metalurgii proszków. To technologia wykorzystująca prasowanie sproszkowanych komponentów w polu magnetycznym i podwyższonej temperaturze. Dzięki temu magnesy neodymowe zyskują bardzo dobre właściwości magnetyczne, co przekłada się na duża siłę przyciągania i liczne aplikacje w różnych gałęziach przemysłu.

Magnesy neodymowe – technologia wytwarzania

Prasowanie sproszkowanych komponentów w polu magnetycznym to pierwszy etap produkcji magnesów neodymowych. Po operacji prasowania w polu magnetycznym następuje proces wyżarzania. Proces wyżarzania przeprowadza się w podwyższonych temperaturach w piecach próżniowych lub w atmosferze chronionej. Tak wytworzone magnesy neodymowe nazywa się magnesami spiekanymi.

Neodym jest pierwiastkiem charakteryzującym się bardzo wysoką aktywnością chemiczną, dlatego magnesy neodymowe powleka się różnego rodzaju warstwami ochronnymi, które zmniejszają ich reaktywność. W zależności od producenta oraz przeznaczenia magnesu warstwy ochronne wykonuje się z niklu, cynku lub fosforanu. Za najlepsze zabezpieczenie powszechnie uważa się warstwy niklowe. Najpowszechniej stosuje się 3 warstwową powłokę nikiel miedź nikiel.

Dobór surowców

Tak naprawdę gama materiałów, z których wykonuje się spiekane magnesy neodymowe jest bardzo szeroka. Powstają one przez dodawanie domieszek różnych, najczęściej drogich pierwiastków do podstawowej bazy Nd2Fe14B. To pozwala tworzyć materiały odporne na wysokie temperatury. Spiekane magnesy neodymowe mogą pracować w temperaturach od 80 do 200 °C. Zależy to oczywiście od materiału magnetycznego, a więc dodatków, którymi uszlachetniona została baza Istotne znaczenie dla wytrzymałości temperaturowej magnesów neodymowych ma ich kształt – magnes neodymowy wykonany z materiału wysokotemperaturowego nie rozmagnesuje się, jeżeli będzie odpowiednio wysoki.