Od czego zależy siła przyciągania magnesu?

Od czego zależy siła przyciągania magnesu?

Mogłoby się wydawać, ze siłę przyciągania magnesu można określić na podstawie ciężaru, jaki jest on w stanie przyciągnąć. I w praktyce w wielu sytuacjach dobór magnesu dla danych zastosowań określa się właśnie w taki sposób – rzeczywisty udźwig uchwytu magnetycznego weryfikuje się poprzez umieszczenie uchwytu prostopadle do powierzchni wzorcowej płyty stalowej. Warto jednak pamiętać o tym, że  tak naprawdę na siłę przyciągania magnesu składa się wiele czynników, których nie sposób opisać jednym zdaniem.

Od czego w takim razie zależy siła magnesu? Na uwagę z pewnością zasługują czynniki, takie jak:

  • jakość materiału,
  • sposób magnesowania,
  • kształt magnesu,
  • indukcja magnetyczna,
  • temperatura otoczenia,
  • rozmiar magnesu,
  • rodzaj przyciąganego materiału,
  • odległość.

Przy czym, w praktycznych zastosowaniach najważniejszą rolę odgrywa wspomniany wcześniej udźwig magnesu. Żeby określić siłę oderwania magnesu przyczepia się go do grubej blachy i mocuje do niego coraz to większy ciężar. W ten sposób – kiedy magnes odrywa się od blachy – można określić jego maksymalny udźwig. Udźwig jest parametrem podstawowym w handlu magnesami. Najczęściej wyraża się go w kilogramach lub mniejszych jednostkach wagi, co znacząco ułatwia dobór magnesów dla danych zastosowań.

Znając wartość udźwigu magnesu oraz wiedząc, w jaki sposób jest ona wyznaczana nie musimy sobie zaprzątać głowy wpływem czynników, takich jak odległość od przyciąganego przedmiotu, temperatura otoczenia, jakość materiału, sposób magnesowania, kształt czy w reszcie grubość blachy. To co pozostaje i ma rzeczywisty wpływ na siłę przyciągania magnesu to indukcja magnetyczna, rodzaj materiału oraz rozmiar magnesu. W praktyce rozmiar ma bardzo duże znaczenie dla siły przyciągania. Dotyczy to oczywiście magnesów o takiej samej maksymalnej indukcji magnetycznej. Należy przy tym pamiętać, iż zarówno podczas wyznaczania udźwigu, jak i późniejszego użytkowania magnesu ogromne znaczenie ma materiał z jakim magnes współpracuje, ponieważ nawet największy magnes przyczepiony do cienkiej blaszki wykaże bardzo małe udźwigi. Bardzo ważny jest również kierunek działania siły. Magnesy podane sile ścinającej uzyskują 1/3 udźwigu na oderwanie. Ostatnia rzecz to dystans między magnesem a ferromagnetykiem – nie powinien przekraczać grubości magnesu i każdy mm dystansu drastycznie obniża udźwig magnesu (np. dla uchwytów neodymowych jest to ½ udźwigu przy pierwszym milimetrze dystansu).

Oczywiście jako użytkownicy nie musimy znać wszystkich mechanizmów odpowiadających za siłę przyciągania magnesu. Najważniejszym dla nas parametrem jest najczęściej udźwig (siła oderwania magnesu), a ten producenci i dystrybutorzy zamieszczają w opisie produktu.