Ekologiczne pozyskiwanie energii to cel nas wszystkich – to jedyny sposób na powstrzymanie globalnych zmian klimatycznych. Zastąpienie elektrowni, które bazują na paliwach kopalnych naturalnymi źródłami jest jednym z najlepszych rozwiązań. A czy wiesz, że magnesy są jednym z najważniejszych elementów?
Magnetyczne dynamo to nic innego, jak sposób na pozyskanie zdrowej energii. Dzięki odpowiednim mechanizmom, magnesy mogą być wsparciem przy produkcji energii, a tym samym napędzić oświetlenie w naszych domach. Jak ono działa i czy naprawdę warto w nie inwestować?
Magnetyczne dynamo – co to oznacza?
Dynamo, jakie znamy przede wszystkim z rowerów, oświetla lampki w naszym pojeździe dzięki ruchowi, jaki wykonujemy. Podobnie jest z magnetycznym dynamo, choć tu napęd daje przede wszystkim siła natury, a nie nasze ciało.
Magnetyczne dynamo stosowane jest w wielu elektrowniach wiatrowych – ich ruch stosuje się do przekształcenia energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną, z której korzystamy w naszych domach podłączając sprzęty, jak i oświetlając dom.
Jak działa dynamo magnetyczne?
Aby wyjaśnić, jak dzięki magnesom dostarczamy energię do domu, musimy zrozumieć pewne działania fizyczne. Cały proces najlepiej wyjaśnić na podstawie elektrowni wiatrowych – siła wiatru wprawia generatory magnetyczne w ruch, dzięki czemu przekazują one energię elektryczną do akumulatorów, gdzie przetwarzana ona jest do potrzeb użytkowych.
Wszystko zaczyna się od zespolonej energii pola magnetycznego i samego obrotu magnesu w cewce z drutu miedzianego, który wprawia w ruch elektrony – i to właśnie ten ruch jest prądem elektrycznym.
To proste rozwiązanie, sprawia, że magnetyczne dynamo jest nie tylko bardzo prostym sposobem na pozyskanie prądu, ale również bardzo tanim i ekologicznym – stosując odpowiednie rozwiązania w energię elektryczną możemy zaopatrzyć duże hale produkcyjne.
Czy elektrownię magnetyczną mogę mieć w domu?
Podobnie jak dynamo w rowerze, również dynamo magnetyczne wymaga wprawienia w ruch – w tym wypadku konieczna jest siła wiatru lub siła wody, która wprawi w ruch nasze magnesy. Ale, jak działa dynamo magnetyczne możesz sprawdzić samodzielnie w domu – potrzebne są ci do tego odpowiednie magnesy, miedziany drut oraz rurki, które nie przewodzą prądu. Po zbudowaniu domowego dynamo magnetycznego bez problemu dostarczysz energii żarówce, która oświetli twój pokój!