Magnes do poszukiwań

Magnes do poszukiwań

Poszukiwania to ekscytujące hobby, dzięki któremu zyskujemy pretekst do odwiedzania miejsc, do których w przeciwnym razie nigdy byśmy nie dotarli. Niektóre z nich są wyjątkowo malownicze, inne odznaczają się postindustrialnym krajobrazem. Są też miejsca historyczne, o których mało kto jeszcze pamięta. We wszystkich  tych miejscach nasze poszukiwania i eksploracje ułatwi odpowiednio dobrany magnes. Jaki magnes wybrać do poszukiwań? Na co zwrócić uwagę?

Magnes neodymowy do poszukiwań

Magnes neodymowy to doskonałe narzędzie, które pomoże nam w przeszukiwaniu rzek, jezior oraz innych trudnodostępnych miejsc – przywiązany do odpowiednio długiej linki dotrze na dno studni i pomoże nam wydostać stamtąd metalowe przedmioty. Magnes neodymowy przyciąga wszystkie elementy, które zawierają w swoim składzie żelazo. Dzięki dużej mocy przyciągania z powodzeniem udźwignie nawet dużo większe od siebie przedmioty dostarczają Ci niezapomnianych wrażeń i naprawdę ciekawych znalezisk.

Zaopatrując się w magnes do poszukiwań warto zwrócić uwagę na jego jakość. Choć w teorii większość magnesów do poszukiwań to  magnesy neodymowe, nie wszystkie sprawdzą się w trudnych warunkach. Istotna jest bowiem nie tylko moc przyciągania, ale również sposób wykończeni magnesu, a więc:

  • to jak do magnesu został zamontowany uchwyt,
  • jakiej grubości jest oko uchwytu,
  • z czego został wykonany uchwyt i oprawa magnesu (Czy materiał nadaje się do pracy w wodzie i warunkach podwyższonej wilgotności powietrza?)

Dobry magnes do poszukiwań powinien być na tyle lekki, żeby można nim było swobodnie manewrować. Jednocześnie jego moc przyciągania powinna być jak największa. Istotne znaczenie dla komfortu poszukiwań ma również linka – jej długość i grubość. Wielu początkujących poszukiwaczy popełnia podstawowy błąd wiążąc do ucha uchwytu zbyt cienką linkę. W pracy z samym magnesem linka wydaje się wystarczająca, jednak przy wyciąganiu ciężkich metalowych przedmiotów mocno wpija się w dłonie i powoduje dyskomfort, a nawet urazy skóry. Aby temu zapobiec należy wiązać magnes do odpowiednio grubej linki. To jest możliwe wówczas, gdy ucho uchwytu jest wystarczająco duże lub mamy pod ręką odpowiedni karabińczyk.

Czy sam magnes wystarczy?

Jak już wspomnieliśmy magnes do poszukiwań powinien być wyposażony w linę. Niektórzy producenci oferują w tym celu gotowe zestawy, inni pozostawiają poszukiwaczom swobodę w zakresie wyboru grubości i długości liny. Dodatkowo, w celu zabezpieczenia dłoni przed brudem i urazami warto się zaopatrzyć w dobre rękawiczki. Pomocny w trakcie poszukiwań może się okazać również scyzoryk albo nożyk.