Mówiąc o kształtach magnesów wiele osób ma przed oczami różnego rodzaju pamiątki z wakacji, które z dumą wiszą na lodówce. Tymczasem kształty magnesów wyznaczają również ich zastosowanie, które opiera się na polu magnetycznym.
Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych kształtów magnesów. Stosuje się je zarówno w elektronice, jak i przemyśle, a ich kształt określa również specyficzne właściwości. Dzięki temu można nakierować ich pole magnetyczne, dlatego też inny kształt magnesu stosowany będzie w zamkach, a inny w przypadku budowy maszyn.
Jakie są kształty magnesów?
Magnesy mogą przyjmować różne kształty, jednak do najpopularniejszych zalicza się:
- pierścienie;
- walce;
- kule;
- sześciany;
- płytki.
Każdy z nich posiada silne pole magnetyczne skupione w innym miejscu. Do najpopularniejszych należą magnesy walcowe – występują w różnych rozmiarach, dlatego można dopasować je do wielu elementów zarówno w przemyśle, jak i w codziennym użytkowaniu. Charakteryzuje je wyjątkowo silne pole magnetyczne wzdłuż osi, dlatego też stosuje się je w zamkach czy silnikach elektrycznych.
Jakie zastosowanie mają poszczególne kształty magnesów?
O najpopularniejszych, magnesach walcowych, wspomnieliśmy już w akapicie wyżej. Ale do innych, równie popularnych magnesów zalicza się magnesy płytkowe – są to prostokąty, które posiadają dużą powierzchnię magnetyczną, dlatego też stosuje się je przede wszystkim do przytwierdzania metalowych elementów – na przykład tabliczek. Montuje się je również w głośnikach, oraz stosuje w zamkach elektromagnetycznych.
W urządzeniach medycznych z kolei bardzo często spotykamy magnesy kuliste – są one stosunkowo małe, ale to co je wyróżnia, to równomierne pole magnetyczne skupione wokół całego magnesu. Tego typu magnesy spotkamy także w zabawkach – szczególnie w zestawach budowlanych, które są uwielbiane przez maluchy.
Magnesy w formie sześcianów są natomiast stosunkowo uniwersalne, a możliwość nakierunkowania pola magnetycznego we wskazanym kierunku sprawia, że stosuje się je w wielu branżach. Ich zaletą jest niezwykła precyzja, dlatego też są elementem wielu urządzeń.
Pierścieniowe magnesy natomiast posiadają pole siłowe we wnętrzu pierścienia – dlatego też stosuje się je w budowie mikrosystemów, ale też i w elektronice i różnego rodzaju czujnikach.
Kształty magnesów to zatem nie tylko design, ale przede wszystkim szczególne właściwości, które pozwalają na wykorzystanie ich w różnego rodzaju konstrukcjach. Wiele z tych magnesów posiadamy w domu – są zamontowane w czujnikach, drzwiach, a nawet zabawkach, którymi ochoczo bawią się maluchy.