Jak zawiązać magnes neodymowy?

Jak zawiązać magnes neodymowy?

Połowy na magnes neodymowy to ekscytujące hobby. Coraz więcej poszukiwaczy amatorów „uzbrojonych” w magnesy na sznurkach przeczesuje lokalne rzeki, jeziora i studnie w poszukiwaniu atrakcyjnych znalezisk i choć zabawa ta jest daleka od poszukiwania historycznych skarbów, przynosi wiele fanu i pozwala wydobyć z wody naprawdę ciekawe przedmioty. Zanim jednak znużymy magnes w wodzie, warto zadbać o jego prawidłowe przywiązanie. Jak to zrobić?

Jak zawiązać magnes?

Do poszukiwań w wodzie wykorzystuje się magnesy neodymowe w uchwytach z uszami/oczami. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się od siebie wielkością, mocą przyciągania i umieszczeniem ucha. Uszy w chwytach neodymowych są w dużej mierze standaryzowane, co uniemożliwia przywiązanie grubej liny bezpośrednio do oprawy magnesu. Stąd też podstawowy błąd wielu początkujących poszukiwaczy, którzy wybierają cienkie linki o mocnym udźwigu i przeprowadzają je bezpośrednio przez ucho. W efekcie uzyskują niewygodny, a nierzadko także niebezpieczny w użytkowaniu przyrząd do poszukiwań. Aby tego uniknąć należy wybrać odpowiednio grubszą linę i zadbać o odpowiedni węzeł i system mocowania.

Węzeł

Zacznijmy od węzła. Żeglarze będą mieli pod tym względem ułatwione zadanie. Jednym ze sprawdzonych sposobów wiązania magnesu jest węzeł „beczka”. W żeglarstwie nazywa się go również rzutką. Dawniej służył do obciążania liny, którą należało trafić do celu (np. na keję). To relatywnie długi węzeł, który daje możliwość regulowania pętli, do której włożymy kauszę. Kausza to metalowy element wzmacniający. Służy do zabezpieczenia liny przed nadmiernym przecieraniem się. Jest powszechnie stosowana w żeglarstwie, jak również w pracy na wysokościach. Tak zabezpieczona pętla zapewnia długotrwałe użytkowanie liny, jak również dużą swobodę jej przepinania. Alternatywą dla węzła beczki może być w tym przypadku tzw. owijka wykonywana przy pomocy cieńszego sznurka. Co do zasady owijkę wiąże się w taki sam sposób jak beczkę, z tą różnicą, że węzeł wiąże się na linie, a nie przy jej pomocy. Sposób na owijkę bardzo dobrze sprawdza się w przypadku grubych lin, jak również lin sztywnych.

System mocowania

Pętla z kauszą wymaga dodatkowego systemu mocowania do ucha magnesu. W tym celu możesz wykorzystać karabińczyk – dobrze wybrać taki z zabezpieczeniem, żeby nie otwarł się samoczynnie w kontakcie z przeszkodą – lub szeklę. W obu przypadkach należy uwzględnić grubość systemu mocowania, ponieważ musi on przejść zarówno przez pętlę, jak i ucho/oko uchwytu magnesu.