Jak przechowywać magnes neodymowy?

Jak przechowywać magnes neodymowy?

Magnesy neodymowe mają najsilniejsze przyciąganie spośród wszystkich magnesów. W swoim składzie zawierają żelazo i bor. Z uwagi na wykazywane właściwości znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, produkcji przedmiotów codziennego użytku oraz dekoracji. Choć mamy z nimi dużą styczność to powinniśmy wiedzieć, że wymagają odpowiedniego traktowania. Dowiedz się, jak bezpieczne przechowywać i użytkować magnes neodymowy.

Dlaczego trzeba starannie przechowywać magnesy neodymowe?

Duża siła oddziaływania magnesów neodymowych sprawia, że nie pozostają one obojętne ani na siebie nawzajem, ani na elektronikę, ani nawet na… ludzi. Dlatego też ważne jest ich mądre przechowywanie. Jeżeli o to zadbasz, będziesz miał pewność, że zachowają one swoje właściwości na długi czas i będą Ci dobrze służyły, zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Przechowywanie magnesu a jego właściwości

Bardzo silne przyciąganie to najważniejsza cecha wyróżniająca magnes neodymowy na tle innych. Jednak moc, z jaką oddziałuje wcale nie jest dana na zawsze i bezwarunkowo. Należy zadbać o prawidłowe przechowywanie w kontrolowanych warunkach – tylko to zapewni mu trwałość i niezawodne działanie na długi czas.

Wiedząc o tym, przestrzegaj najważniejszych zasad przechowywania magnesów neodymowych:

  • wybieraj suche i chłodne miejsca – magnesy neodymowe są podatne na korozję, a także łatwopalne, co jest szczególnie ryzykowne w wysokich temperaturach,
  • zadbaj o przechowywanie w temperaturze pokojowej,
  • trzymaj magnesy neodymowe z dala i poza zasięgiem dzieci.

Dodatkowo większą ilość magnesów tego typu trzeba od siebie oddzielić, stosując folię bąbelkową lub grubościenny plastik. Chodzi o to, aby miały ograniczone możliwości oddziaływania na siebie nawzajem.

Bezpieczeństwo przechowywania i użytkowania magnesów neodymowych

Jeżeli zaś chodzi o bezpieczne przechowywanie magnesów neodymowych z uwagi na ludzi i środowisko, trzeba zachować je w odpowiedniej odległości od elektroniki. Oddziałują one na komputery, telewizory, smartfony, ale też dyski twarde czy karty bankomatowe. Ostrożność w bezpośrednim sąsiedztwie magnesów neodymowych powinny zachować nawet osoby z rozrusznikiem serca.

Bardzo istotna jest świadomość przewodnictwa elektrycznego. Jeśli dziecko próbowałoby włożyć magnes do gniazda, mogłoby to skutkować porażeniem. Uraz mogłyby spowodować też stłuczenia, obicia i przytrzaśnięcia skóry. Ostrożność powinni zachować specjaliści obrabiający magnesy, jak również uczulone na nikiel.