Gdzie wykorzystujemy magnesy?

Gdzie wykorzystujemy magnesy?

Magnesy, czyli ciała wytwarzające wokół siebie pole magnetyczne, występują w wielu wariantach i mają bardzo szerokie zastosowanie. Bez nich trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł. Mogą też znacznie ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii obecnie są bardzo wydajne i praktycznie niezawodne. Sprawdź, gdzie wykorzystuje się magnesy!

Magnesy w produkcji i przemyśle

Niepozorne magnesy umożliwiają sprawną pracę wielu zakładów przemysłowych i linii produkcyjnych. Bywają stosowane nie tylko jako części maszyn, silników czy sprzęgieł, ale również, a może przede wszystkim, jako elementy separatorów i filtrów. Dzięki temu, że umożliwiają wyłapywanie metalowych elementów i opiłków czy cząsteczek metali (np. żelaza), mogą usprawniać pracę wielu systemów oraz zabezpieczać inne komponenty przed zniszczeniem. Separatory magnetyczne mają m.in. zastosowanie w branży recyklingu. Magnesy wykorzystuje się też w filtrach oleju i przy uzdatnianiu cieczy.

Magnesy w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych

Magnesy stanowią również ważną część układów elektronicznych. Często pojawiają się też w różnego rodzaju mechanizmach w urządzeniach elektrycznych. Dzięki temu, że obecnie produkuje się m.in. bardzo silne magnesy neodymowe, wiele urządzeń i komponentów mogło ulec poważnej miniaturyzacji. Magnesy umożliwiają m.in. pracę komputerowych dysków i napędów, nagrywarek, głośników, a także wag i innych urządzeń pomiarowych. Wykorzystywane są też w mechanizmach obecnych np. w domowych urządzeniach AGD, np. w mikserach czy kuchenkach mikrofalowych.

Magnesy w domu i w pracy

Skoro już mowa o kuchni, warto wspomnieć o coraz częściej stosowanych listwach magnetycznych, które pomagają bezpiecznie przechowywać i uporządkować np. noże kuchenne. Podobne rozwiązanie może się sprawdzić w warsztacie czy garażu do przechowywania narzędzi. W domu i pracy magnesy ułatwiają również korzystanie z wielu mebli, stanowiąc element praktycznych, trwałych i wygodnych zatrzasków w drzwiczkach lub pokrywach. Niewiele biur wyobraża sobie też pracę bez niezwykle funkcjonalnych i wszechstronnych tablic magnetycznych.

Zastosowań magnesów jest znacznie więcej. Mimo że często są niewidoczne, to znacznie uławiają pracę wielu urządzeń, z których korzystamy.