Co przyciąga magnes neodymowy?

Co przyciąga magnes neodymowy?

Magnes neodymowy jest magnesem trwałym, nazywanym również stałym. Za sprawą zastosowanych komponentów oraz specyficznego procesu wytwarzania magnes neodymowy posiada naprawdę potężną siłę przyciągania. Przekonał się o tym, każdy kto dopuścił do sytuacji, w której niezbędne było oddzielenie od siebie dwóch magnesów neodymowych. Najczęściej tego typu zadanie wymaga zastosowania czegoś znaczenie więcej niż siła gołych rąk.

Dzięki doskonałym właściwościom magnetycznym magnesy neodymowe z łatwością przyciągają obiekty, którą wielokrotnie większe od nich samych. Temu zawdzięczają swoją popularność i szerokie spektrum zastosowań, zwłaszcza w elektronice. Co właściwie przyciąga magnes neodymowy? Gdzie można go zastosować?

Jak działa magnes neodymowy?

Magnes działa poprzez wytwarzanie pola magnetycznego, które przyciąga do siebie metale. Im mocniejszy magnes, tym silniejsze pole, a w efekcie silniejsze przyciąganie. Poprzez odpowiedni skład magnesu można więc stworzyć tak silne pole magnetyczne, dzięki któremu magnes będzie w stanie udźwignąć rzecz nawet do 1300 razy cięższą od niego samego, a przyciąganego przedmiotu nie da się oddzielić od magnesu przy pomocy siły rąk. Tak właśnie działa magnes neodymowy. Dzięki wykorzystaniu właściwości precyzyjnie wyselekcjonowanych składników – neodymu, żelaza i boru – może przyciągać nawet bardzo duże i bardzo ciężkie obiekty.

Jakie metale przyciąga magnes neodymowy?

Magnes neodymowy przyciąga przede wszystkim żelazo i wszystkie stopy z jego domieszką, co oczywiście nie wyczerpuje jego możliwości – gdyby tak było magnesy neodymowe nie cieszyłyby się aż tak dużą popularnością w zastosowaniach przemysłowych. Neodymy przyciągają także stal, gadolin, nikiel, erb, kobalt, dysproz. Co ważne, omawiane magnesy charakteryzują się bardzo dużą mocą przyciągania, co pozwala im na:

  • przyciąganie bardzo dużych przedmiotów,
  • przyciąganie przedmiotów, w których znajdują się nawet nieduże domieszki wskazanych powyżej metali.

Jakich metali nie przyciąga magnes neodymowy?

Mino bardzo dobrych właściwości magnetycznych magnesy neodymowe nie są w stanie przyciągać wszystkich metali. Neodymy okazują się nieskuteczne w przypadku:

  • brązu,
  • aluminium,
  • cynku,
  • cyny,
  • mosiądzu,
  • ołowiu,
  • miedzi.

Dotyczy to oczywiście czystych odmian powyższych metali. Jeśli metale te będą występowały w stopach z domieszką żelaza magnes neodymowy bez większego problemu przyciągnie wykonany z nich obiekt, oczywiście jeśli ilość żelaza w stopie będzie adekwatna do mocy zastosowanego magnesu i odwrotnie.

Magnesy neodymowe nie przyciągają również metali szlachetnych, ani innych metali zaliczanych do grupy platynowców. Oznacza to, że nawet najsilniejszy magnes neodymowy nie przyciągnie przedmiotu wykonanego ze srebra, złota czy platyny.