Zastosowanie magnesu w przemyśle

Zastosowanie magnesu w przemyśle

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szerokie zastosowanie mają magnesy przemysłowe. Trzeba mieć świadomość, że często wchodzą one w skład urządzeń RTV i AGD używanych na co dzień przez większość społeczeństwa. Znakomicie sprawdzają się m.in. jako zaczepy i elementy mocowań, a także jako testery laboratoryjne. Magnesy wykorzystywane są też przy produkcji różnego rodzaju kompasów i liczników. Ponadto za ich pomocą można z powodzeniem wyławiać metalowe części z wody oraz rozmaitych roztworów chemicznych. Warto dowiedzieć się, w jaki jeszcze sposób da się wykorzystać magnesy w życiu gospodarczym i społecznym.

Magnesy neodymowe i ferrytowe oraz ich rola w przemyśle

W przemyśle zastosowanie znajdują dwa rodzaje magnesów – ferrytowe i neodymowe. Pierwsze z nich produkuje się z niemetalicznych materiałów ceramicznych, wykazujących właściwości ferromagnetyczne. Zaletą magnesów ferrytowych jest duża wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na korozję. Z kolei magnesy neodymowe powstają  z neodymu zmieszanego z borem i żelazem. To bardzo wytrzymałe akcesoria, które są w stanie z powodzeniem udźwignąć znacznie cięższe od siebie przedmioty. Oba rodzaje magnesów można wykorzystywać w rozmaity sposób.

Magnesy przemysłowe – przykłady zastosowania

Możliwości zastosowania magnesów ferrytowych i neodymowych jest bardzo wiele. Stanowią one integralną część separatorów magnetycznych przeznaczonych do usuwania metalowych zanieczyszczeń (np. opiłków) z taśm produkcyjnych. Z kolei w punktach skupu złomu i w warsztatach zajmujących się obróbką metali bardzo często wykorzystuje się magnesy na wałkach, które służą do efektywnego oddzielania metalowych elementów od części zrobionych z innych tworzyw. Magnesy neodymowe znajdują zastosowanie w urządzeniach elektronicznych:

  • telewizorach,
  • monitorach komputerowych,
  • głośnikach,
  • mikrofonach.

Sięgają po nie zarówno producenci zabawek, jak i grupy dochodzeniowo-śledcze przy wyławianiu ze zbiorników wodnych narzędzia zbrodni  lub innych zaginionych rzeczy. Dzięki nim można też wyławiać metalowe części z wanien galwanizacyjnych.