Polaryzacja magnesów neodymowych

Polaryzacja magnesów neodymowych

Czym jest polaryzacja magnesów? Dlaczego jest ważna? Czy można zmienić kierunek polaryzacji magnesów neodymowych?

Magnes neodymowy jest jednym z najsilniejszych magnesów dostępnych na rynku. Produkuje się go wykorzystując metody metalurgii proszków, dlatego też magnesy neodymowe nazywane są spiekanymi. To o czym należy pamiętać w kontekście polaryzacji magnesów neodymowych to fakt, iż są one produkowane z określeniem kierunku polaryzacji. Co to oznacza?

Magnesy neodymowe są prasowane albo w obecności pola magnetycznego, albo przechodzą przez drugą prasę (matrycę), która orientuje domeny magnetyczne w jednym kierunku. I choć magnes jest magnetyzowany na późniejszym etapie produkcji, po sprasowaniu może być namagnetyzowany wyłącznie w kierunku określonym podczas prasowania. Pod tym względem magnes neodymowy przypomina kawałek drewna, którego słoje również układają się wyłącznie w jednym kierunku.

Dlaczego magnesy neodymowe mają zdefiniowany kierunek polaryzacji?

Potrzeba definiowania kierunku polaryzacji magnesu neodymowego wynika z chęci uzyskania bardzo silnych magnesów. Gdyby magnesy mogły być z łatwością magnetyzowane w dowolnych kierunkach, wówczas nie były by tak silne. To oznacza, że uzyskanie magnesów o mocy przyciągania od 42 do 52 MGOe (najczęściej produkowane magnesy neodymowe) wymaga zdefiniowania kierunku polaryzacji już na etapie prasowania komponentów w polu magnetyczny. W przeciwnym razie jesteśmy w stanie uzyskać magnesy o maksymalnej mocy przyciągania na poziomie od 10 do 12 MGOe, a więc nieporównywalnie niższej.

Czy można zmienić kierunek polaryzacji magnesów neodymowych?

Fakt, iż magnes neodymowy może być namagnetyzowany wyłącznie w zdefiniowanym uprzednio kierunku oznacza, że nie jesteśmy w stanie zmienić kierunku polaryzacji magnesów już wyprodukowanych. Magnesy można przemagnesować, ale tylko i wyłącznie zmieniają miejscami bieguny. Nie zmienimy kierunku magnesowania leczy możemy odwrócić polaryzacje. Dlatego wiele firm specjalizujących się w dostawach magnesów neodymowych bardzo często wytwarza magnesy na zamówienie. Dzięki temu magnes jest prasowany z określeniem pożądanego kierunku polaryzacji.