Magnesy neodymowe – namagnesowanie

Magnesy neodymowe – namagnesowanie

W zależności od kierunku polaryzacji magnesy mogą się przyciągać lub odpychać umożliwiając prawidłowe działanie danego układu. Wybierając magnesy neodymowe warto pamiętać o tym, że kierunek ich polaryzacji jest definiowany już na etapie produkcji magnesu, który na późniejszych etapach wyrobu może być magnetyzowany wyłącznie w kierunku wcześniej określonym.

Przyciąganie i odpychanie – rodzaje i kierunki magnesowania magnesów neodymowych

W zależności od przeznaczenia magnesy neodymowe mogą być magnetyzowane osiowo lub wzdłuż średnicy. Magnesy w kształcie dysków, cylindrów oraz pierścieni najczęściej magnetyzuje się wzdłuż ich osi geometrycznej. To sprawia, że bieguny północny i południowy znajdują się na płaskich, okrągłych końcach magnesów. Nazywa się je magnesami magnesowanymi osiowo. A co to oznacza dla ich zastosowania?

Już na prostym przykładzie przyłożenia magnesu do drzwi lodówki widzimy, jak kierunek magnetyzowania wpływa na siłę magnesu. Jeśli zostanie on przyłożony do metalowej powierzchni płaską końcówką, najpewniej przywrze do niej mocno. Zrotowany bokiem również będzie przyciągał, ale już nie z taką siłą.

Drugim typem magnesów są magnesy magnesowane wzdłuż średnicy. Co to oznacza? W tym przypadku bieguny północny i południowy są rozmieszczone odpowiednio po prawej i lewej stronie magnesu, co w przypadku magnesów cylindrycznych oraz dysków prowadziłoby do sytuacji, w której magnes przyciąga mocniej bokiem niż płaską końcówką.

Magnesy neodymowe mogą być produkowane w różnych konfiguracjach, co pozwala na ich magnetyzowanie osiowo oraz wzdłuż średnicy. Wszystko zależy od potrzeby oraz ich przyszłym zastosowań.

Występują również magnesy, magnesowane promieniście (np. magnesy segmentowe do silników).

Jak rozpoznać kierunek magnetyzowania?

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak zostały namagnetyzowane magnesy wystarczy, że pozwolimy im przywrzeć swobodnie do siebie. Jeśli będą się przyciągały płaskimi końcówkami możemy być praktycznie pewni, że zostały namagnetyzowane osiowo. Jeśli będą się przyciągać bokami może to oznaczać, że zostały namagnetyzowane wzdłuż średnicy.