Jak sprawdzić czy to złoto? Czy magnes przyciąga złoto?

Jak sprawdzić czy to złoto? Czy magnes przyciąga złoto?

W grupie najcenniejszych metali szlachetnych doszukać się można również złota. Zarówno osoby kupujące, jak i sprzedające wyroby ze złota, nierzadko chcą upewnić się czy dana biżuteria faktycznie jest drogocenna. Jak sprawdzić, czy dane złoto jest prawdziwe?

Prawdziwość złota można sprawdzić samodzielnie. Wśród szybkich i najmniej skomplikowanych metod wymienić można:

  1. Znaki probiercze

Zgodnie z polskim prawem, każdy wyrób ze złota ważący powyżej jednego grama, musi posiadać oznaczenie próbą. W zależności od rodzaju sprawdzanej biżuterii, próba nabita może być na zapięciu w przypadku złotych łańcuszków, bransoletek, broszek itp. oraz na obrączce złotych pierścionków. 

W Polsce najpopularniejszymi próbami złota są próby 750, 585 i 333. To oznaczenie mówi właścicielowi o tym, ile procent udziału złota znajduje się w danym przedmiocie. Dla przykładu, jeśli na naszyjniku została wybita próba 585 oznacza to 58,5 % złota.

  1. Próba magnesem

Czy magnes przyciąga złoto? To jedno z częściej pojawiających się pytań, na które odpowiedź jest prosta – nie. Złoto, podobnie jak srebro to diamagnetyk, co oznacza tyle, że nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych, a co za tym idzie nie powinno w żaden sposób zareagować.

Czasem zdarza się, że magnes nieznacznie reaguje lub przyciąga tylko jeden element biżuterii, np. zapięcie łańcuszka. Taka reakcja złota może oznaczać, że mamy do czynienia z niższą próbą. Wówczas w stopie znajduje się mniej metalu szlachetnego, a więcej innych pierwiastków. Nie oznacza to jednak, że dana biżuteria nie jest wykonana ze złota. 

Istnieje wiele skutecznych sposobów, na to by zweryfikować to czy posiadana biżuteria faktycznie jest złota. Najwięcej pewności będziemy mieli wówczas, gdy udamy się do jubilera, pracownika salonu jubilerskiego czy lombardu. To wyspecjalizowani fachowcy, którzy z pewnością dokładnie zweryfikują daną biżuterię, a dodatkowo odpowiedzą na wszelkie nurtujące pytania. Warto także regularnie poszerzać swoją wiedzę na temat oznaczania i właściwości złota. To z pewnością pomoże uchronić przed nierozważnym zakupem.