Co to jest magnes neodymowy? Jak powstaje?

Co to jest magnes neodymowy? Jak powstaje?

Magnesy neodymowe, choć wynalezione zostały stosunkowo niedawno, bo na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, zaskakują swoimi wysokimi właściwościami i znalazły zastosowanie w wielu urządzeniach. Magnesy neodymowe są magnesami trwałymi. Co to oznacza? Otóż, wytwarzają one stałe pole magnetyczne i pole nie tracą swoich właściwości wraz z upływem czasu. 

Magnes neodymowy powstaje przy wykorzystaniu metody metalurgii proszków. To nic innego, jak prasowanie sproszkowanych składników w polu magnetycznym o wysokiej temperaturze. Ostatnim etapem procesu wytwarzania magnesu jest pokrycie go powłoką ochronną chroniącą przed korozją i niwelującą aktywność chemiczną neodymu. W tym celu wykorzystuje się warstwy niklowe, fosforanowe lub cynkowe. Skład magnesu neodymowego opiera się na trzech komponentach. Bazę stanowi tutaj neodym, który w połączeniu z bromem oraz żelazem, tworzy w efekcie związek Nd2Fe14B wyróżniający się bardzo silnym polem magnetycznym, a co z tym idzie – ogromną siłą przyciągania. Do najważniejszych cech charakterystycznych magnesu neodymowego zaliczyć można odporność na oddziaływanie wysokich temperatur. 

Jakie zastosowanie mają magnesy neodymowe?

Jak już wspomnieliśmy, biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje znanych nam magnesów, to właśnie magnes neodymowy posiada najsilniejsze pole magnetyczne. W związku z tym znalazły szerokie zastosowanie zarówno w użytkowaniu powszechnym, jak i również w różnorodnych gałęziach przemysłu. 

W zależności od rodzaju magnesu i jego kształtu, służy z powodzeniem w takich branżach jak między innymi komputerowa, elektroniczna (AGD), meblowa, a nawet tekstylna. Warto tutaj zaznaczyć, że aby magnes neodymowy spełniał swoją funkcję, musi być precyzyjnie dobrany do rodzaju przeznaczenia. Dla przykładu, magnesy neodymowe wykorzystać można w:

  • głośnikach i mikrofonach, 
  • prądnicach i silnikach, 
  • wykrywaczach metali,
  • zamknięciach i uchwytach meblowych,
  • zapięciach fartuchów, spodni, bluz czy innych ubrań,
  • produkcji zabawek i akcesoriów dla dzieci.